Bankowy Broker

Kredyt, ugoda czy pożyczka pod zastaw nieruchomości — jaką opcję wybrać przy długach w US i ZUS?

Kiedy firma zmaga się z zadłużeniem wobec US i ZUS, konieczne jest znalezienie sposobów na jego uregulowanie — szybko oraz stosunkowo tanio. Dostępne jest kilka możliwości, a trzy z nich wydają się szczególnie kuszące: kredyt, ugoda i pożyczka pod zastaw nieruchomości. Która z nich sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy porównanie tych metod spłaty zaległości w US i ZUS.

Z tego artykuły dowiesz się m.in:

  • jakie są korzyści z pożyczki pod zastaw przy długach w US i ZUS
  • czy możliwa jest ugoda z ZUS i US

Szukasz pożyczki, kredytu dla firm?

U nas decyzję otrzymasz nawet w 24h

Pożyczka pod zastaw przy długach w US i ZUS

Gdy przedsiębiorstwo zmaga się z zaległościami wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, presja rośnie z każdym dniem. Pożyczka dla firm pod zastaw staje się jedną z opcji, która może przynieść szybkie rozwiązanie problemu.

Jak to działa w praktyce?

Kluczowym elementem tej formy finansowania jest posiadana nieruchomość — prywatna lub firmowa. To ona stanowi zabezpieczenie spłaty pożyczki. Z uwagi na to, pożyczki dla firm pod zastaw domu czy mieszkania często charakteryzują się wyższym limitem finansowania w porównaniu z produktami finansowymi niezabezpieczonymi, co pozwala na pokrycie nawet znacznych zaległości w US i ZUS.

Warto zaznaczyć, że pożyczka pod zastaw działki oraz innej nieruchomości może mieć także bardziej konkurencyjne oprocentowanie. Ryzyko pożyczkodawcy jest mniejsze dzięki zabezpieczeniu, co znajduje odzwierciedlenie w kosztach pozyskania środków.

Szukasz pożyczki dla firm?

Pomagamy, doradzamy, mamy wieloletnie doświadczenie

Korzyści z pożyczki pod zastaw przy długach w US i ZUS

  1. Szybka spłata zaległości, co pozwala uniknąć narastających odsetek, kosztów egzekucyjnych i stresu związanego z postępowaniami windykacyjnymi.
  2. Prosta i relatywnie szybka procedura, która zmniejsza wysokość kosztów wynikających z opóźnień w spłacie.
  3. Poprawa płynności finansowej — rozłożenie spłaty pożyczki pod zastaw mieszkania bądź innej nieruchomości na dłuższy okres pozwala ograniczyć miesięczne obciążenia budżetu firmy.
  4. Możliwość negocjacji warunków — w zależności od sytuacji finansowej i wartości nieruchomości, przedsiębiorca może uzyskać korzystniejsze warunki (np. niższe oprocentowanie lub prowizję) pożyczki dla firm pod zastaw lokalu, działki czy domu niż w przypadku kredytów niezabezpieczonych.

Kredyt bankowy na zaległości w US i ZUS

Kredyt na zaległości w US i ZUS to specyficzny rodzaj finansowania, którego głównym celem jest spłata zobowiązań publicznoprawnych. Nie jest to standardowy kredyt inwestycyjny czy obrotowy, a jego konstrukcja i warunki są dostosowane do specyfiki zadłużenia publicznoprawnego.

Starając się o uzyskanie kredytu na spłatę długów w instytucjach państwowych, wnioskodawca musi udokumentować wysokość i charakter zaległości wobec instytucji państwowych. Środki z kredytu mogą być przeznaczone wyłącznie na spłatę konkretnego zadłużenia — nie mogą zostać wykorzystane na inne cele działalności. Warto zaznaczyć, że bank, jak przy każdym kredycie, ocenia zdolność przedsiębiorcy do spłaty nowego zobowiązania. Istniejące długi mogą negatywnie wpływać na tę ocenę — oznacza to, że firmy z poważnymi problemami finansowymi i złą historią kredytową mogą spotkać się z odmową udzielenia kredytu na spłatę zaległości, co stanowi jego zasadniczą wadę.

Co więcej, banki zazwyczaj nie udzielają kredytów na spłatę zaległości wobec US czy ZUS, jeśli są one widoczne jako aktywne w rejestrach (nawet w czasie spłacania) i często wymagają zaświadczenia o niezaleganiu już na etapie wniosku.

Ugoda z ZUS i US

Ugoda z ZUS i US to forma porozumienia między dłużnikiem a wierzycielem, mająca na celu uregulowanie istniejących zaległości na warunkach korzystniejszych dla dłużnika niż standardowa egzekucja. Rozwiązanie to wymaga aktywnego działania ze strony przedsiębiorcy oraz zgody wierzyciela — warto zaznaczyć, że ZUS i US mają prawo odmówić zawarcia ugody, jednak decyzje te muszą być uzasadnione.

Ugoda z ZUS i US może być korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, ale mają realną perspektywę na poprawę swojej kondycji i spłatę zobowiązań na nowych warunkach. Wymaga jednak aktywnego działania, transparentności i gotowości do spełnienia ustalonych warunków.

Warto pamiętać, że proces zawierania ugody bywa czasochłonny, a w jego trakcie zadłużenie nadal narasta — co może pogorszyć sytuację finansową firmy.

Szukasz pożyczki dla firm?

Pomagamy, doradzamy, mamy wieloletnie doświadczenie

Zobacz również